FA EN
ورود ثبت

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

اهداف انجمن

اهداف انجمن

ü      کمک در توانمند سازی جامعه به منظور حفظ محیط زیست.

ü      کمک به فرایند حکمرانی و جامعه پایدار.

ü      کمک در دستیابی به توسعه پایدار و پیشرفت جامعه ایرانی با تکیه بر اصل حفظ محیط زیست.

استراتژی انجمن متخصصان محیط زیست ایران:

بکارگیری راهبردهای تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست

متن سياستهاي کلي محيط زيست که پس از مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام تعيين شده، به اين شرح است:

سياست‌هاي کلي محيط زيست:

1ـ مديريت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حياتي(از قبيل هوا، آب، خاک و تنوع زيستي) مبتني بر توان و پايداري زيست‌بوم بويژه با افزايش ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي حقوقي و ساختاري مناسب همراه با رويکرد مشارکت مردمي.

2ـ ايجاد نظام يکپارچه ملّي محيط زيست.

3ـ اصلاح شرايط زيستي به منظور برخوردار ساختن جامعه از محيط زيست سالم و رعايت عدالت و حقوق بين نسلي.

4ـ پيشگيري و ممانعت از انتشار انواع آلودگي‌هاي غيرمجاز و جرم‌انگاري تخريب محيط زيست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده کنندگان و تخريب کنندگان محيط زيست و الزام آنان به جبران خسارت.

5ـ پايش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاينده هوا، آب، خاک، آلودگي‌هاي صوتي، امواج و اشعه‌هاي مخرب و تغييرات نامساعد اقليم و الزام به رعايت استانداردها و شاخص‌هاي زيست محيطي در قوانين و مقررات، برنامه‌هاي توسعه وآمايش سرزمين.

6ـ تهيه اطلس زيست‌بوم کشور و حفاظت، احياء، بهسازي و توسعه منابع طبيعي تجديد پذير (مانند دريا، درياچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زيرزميني، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زيستي بويژه حيات وحش) و اعمال محدوديت

قانونمند در بهره‌برداري از اين منابع متناسب با توان اکولوژيک (ظرفيت قابل تحمل و توان بازسازي) آنها بر اساس معيارها و شاخص‌هاي پايداري، مديريّت اکوسيستم‌هاي حساس و ارزشمند (از قبيل پارک‌هاي ملّي و آثار طبيعي ملّي) و حفاظت از منابع ژنتيک و ارتقاء آنها تا سطح استانداردهاي بين‌المللي.

7ـ مديريّت تغييرات اقليم و مقابله با تهديدات زيست محيطي نظير بيابان‌زايي، گرد و غبار بويژه ريزگردها، خشکسالي و عوامل سرايت دهنده ميکروبي و راديواکتيو و توسعه آينده‌نگري و شناخت پديده‌هاي نوظهور زيست محيطي و مديريّت آن.

8ـ گسترش اقتصاد سبز با تأکيد بر:

1ـ8 ـ صنعتِ کم کربن، استفاده از انرژي‌هاي پاک، محصولات کشاورزي سالم و ارگانيک و مديريّت پسماندها و پساب‌ها با بهره‌گيري از ظرفيّت‌ها و توانمندي‌هاي اقتصادي، اجتماعي، طبيعي و زيست محيطي.

2ـ8 ـ اصلاح الگوي توليد در بخش‌هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي و بهينه‌سازي الگوي مصرف آب، منابع، غذا، مواد و انرژي بويژه ترويج مواد سوختي سازگار با محيط زيست.

3ـ8 ـ توسعه حمل و نقل عمومي سبز و غيرفسيلي از جمله برقي و افزايش حمل و نقل همگاني بويژه در کلان شهر‌ها.

9ـ تعادل بخشي و حفاظت کيفي آب‌هاي زيرزميني از طريق اجراي عمليات آبخيزداري، آبخوان‌داري، مديريّت عوامل کاهش بهره‌برداري از آب‌هاي زيرزميني و تبخير وکنترل ورود آلاينده‌ها.

10ـ استقرار نظام حسابرسي زيست محيطي در کشور با لحاظ ارزش‌ها و هزينه‌هاي زيست محيطي (تخريب، آلودگي و احياء) در حساب‌هاي ملّي.

11- حمايت و تشويق سرمايه‌گذاري‌ها و فناوري‌هاي سازگار با محيط زيست با استفاده از ابزارهاي مناسب از جمله عوارض و ماليات سبز.

12ـ تدوين منشور اخلاق محيط زيست و ترويج و نهادينه سازي فرهنگ و اخلاق زيست محيطي مبتني بر ارزش‌ها و الگوهاي سازنده ايراني ـ اسلامي.

13- ارتقاء مطالعات و تحقيقات علمي و بهره‌مندي از فناوري‌هاي نوآورانه زيست محيطي و تجارب سازنده بومي در زمينه حفظ تعادل زيست بوم‌ها و پيشگيري از آلودگي و تخريب محيط زيست.

14- گسترش سطح آگاهي، دانش و بينش زيست محيطي جامعه و تقويت فرهنگ و معارف دينيِ مشارکت و مسؤوليت‌پذيري اجتماعي بويژه امر به معروف و نهي از منکر براي حفظ محيط زيست در تمام سطوح و اقشار جامعه.

15- تقويت ديپلماسي محيط زيست با:

1ـ15ـ تلاش براي ايجاد و تقويت نهادهاي منطقه‌اي براي مقابله با گرد و غبار و آلودگي‌هاي آبي.

2ـ15ـ توسعه مناسبات و جلب مشارکت و همکاري‌هاي هدفمند و تأثيرگذار دوجانبه، چندجانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي در زمينه محيط زيست.

3ـ15ـ بهره‌گيري مؤثر از فرصت‌ها و مشوق‌هاي بين‌المللي در حرکت به سوي اقتصاد کم کربن و تسهيل انتقال و توسعه فناوري‌ها و نوآوري‌هاي مرتبط.کمک در

جهت ایجاد یکپارچگی و افزایش کارآمدی در مدیریت کیفیت هوا، آب، خاک و محیط زیست طبیعی.

ü      کمک به حکمرانی پایدار ملی در تولید و مصرف منابع انرژی و حفظ محیط زیست.

ü      کمک در بسیج سرمایه های معنوی، فرهنگی و اجتماعی جامعه برای حفاظت از محیط زیست.

ü      کمک در جهت توسعه ظرفیتهای علمی و فناورانه در بخش محیط زیست و انرژی

ü      ایجاد تعاملات سازنده با کلیه بخشهای ذیربط نظیر دانشگاه ها، سازمان های دولتی، و مردم نهاد به منظور دستیابی به محیط زیست قابل قبول و پایدار.

ü      کمک در جهت تدوین الگوی پایدار در بخش های مختلف تولید و مصرف

ü      کمک در جهت ارتقاء فرهنگ حفظ محیط زیست در جامعه      

 

                                                                            ادامه مطلب

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت